Warmińsko - Mazurski Okręgowy Związek Żeglarski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

KURS NA GIŻYCKO

Email Drukuj PDF
Stolica Mazur przygotowana do wakacji na wodzie i lądzie. Regaty, koncerty szant, nawet turniej kabaretowy i zlot motocykli – lato w Giżycku znów jest bardzo bogate. Stolica polskiego żeglarstwa na śródlądziu oraz cały giżycki powiat z ponad setką jezior to region, którego mogą nam zazdrościć w całej Europie. Dlaczego? Ile jest miast mających tak doskonałe położenie? Dwa duże jeziora otaczają Giżycko od północy i południa. Żeglarze mogą między nimi podróżować korzystając z dwóch kanałów. Mogą podziwiać wyspy i wąskie przesmyki, zapuszczać się na boczne akweny. A to wszystko zatopione jest w pięknych lasach. Płynąc Kanałem Łuczańskim przez centrum miasta mijamy cztery mosty.
Zabytkowy most obrotowy jest unikalną konstrukcją z XIX wieku. Wciąż jest otwierany przez jednego operatora korzystającego z systemu dźwigni i przekładni.

1200 miejsc przy kei

Nic dziwnego, że Giżycko jest nie tylko celem wakacyjnych wypraw, ale też centrum żeglarskiego przemysłu na Mazurach. Na południu, nad Niegocinem, jest pięć portów. Nad Kisajnem i wokół zatoki Tracz działają kolejne cztery przystanie. W sumie mamy do dyspozycji 600 miejsc cumowniczych. W sąsiednich Wilkasach, Pięknej Górze i Bystrym jest kolejnych 600 stanowisk dla jachtów. Wszystkie te zakątki tworzą razem żeglarską aglomerację z 20 portami, które skupiają blisko 40 firm czarterowych. Łącznie dysponują one flotą około 400 jachtów – od małych, wysłużonych, dzielnych Sportin, po duże, nowoczesne i luksusowe jachty żaglowe i motorowe. W okolicy działają warsztaty szkutnicze, serwisy motorowodne, żaglownie, nad Kanałem Łuczańskim jest popularny sklep żeglarski czynny cały rok. W Giżycku prawie wszystko kręci się wokół wody.

Regaty dużych i małych

Plan imprez na pierwszy miesiąc wakacji jest naprawdę bogaty. Na 10 lipca zaplanowano Jarmark Św. Brunona. Giżyckie Centrum Kultury zorganizuje Giżycki Tydzień Żeglarski. To między innymi regaty Boatshow Cup (piszemy o nich szerzej na str. 4). Będzie też Dzień Otwarty Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych. Odbędą się tradycyjne regaty Puchar Mazur (klasy Optimist, Cadet, Laser 4.7, Techno 293). Przyjadą zawodnicy walczący o punkty do pucharu świata match racingu. Regaty Giżycko Match Race 2010 to zawody zaliczane do cyklu Polish Match Tour (grade 3). Będzie też „Wielkie Święto Wody” z piknikiem rodzinnym na plaży miejskiej.

Festiwal w twierdzy

Początek tygodnia żeglarskiego uświetni Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku” (16-17 lipca). To jeden z największych w Europie festiwali pieśni żeglarskich. Koncerty zorganizowane zostaną tradycyjnie w amfiteatrze twierdzy Boyen. Pierwszego dnia, w piątek, koncert poprowadzi Jerzy Porębski. Zagrają między innymi Banana Boat, Stare Dzwony, Atlantyda, Ryczące Dwudziestki, Klang i Orkiestra Dni Naszych. W sobotę koncert poprowadzi Mirosław Kowalewski. A na scenie znów gwiazdy: Zejman & Garkumpel, Orkiestra Samanta, EKT Gdynia, Jerzy Porębski, Kochankowie Sally Brown oraz Mechanicy Szanty. Na koniec lipca zaplanowano w Giżycku Letni Turniej Kabaretowy oraz coś dla miłośników rogatych maszyn czyli Letni Międzynarodowy Zlot Motocyklowy.

Hip-Hop, katamarany i DZ

W sierpniu żeglarze odwiedzający Giżycko będą mogli wpaść do Twierdzy Boyen na „Mazury Hip-Hop Festiwal”. Albo na plażę miejską na imprezę „Mazury Air Show”. W połowie miesiąca odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, mistrzostwa Polski „Dezet”, a tydzień później mistrzostwa Polski katamaranów. Więcej o żeglarstwie w Giżycku i najbliższej okolicy na stronie internetowej www.gizycko.turystyka.pl
Źródło: lipcowe wydanie magazynu wiatr  www.magazynwiatr.pl
 

 

 

Licznik odwiedzin

245710
DzisiajDzisiaj42


Kanał informacyjny

www.zagle.com.pl
Zamknij